Ahoj Světe!

10 věcí, kterých se (ne)bát před cestou a jak je překonat

 

  1. Co na to řekne rodina a přátelé?

Ne vždy jsou rodina nebo všichni přátelé nadšeni z tvého rozhodnutí. Může se stát, že tě budou i odrazovat. Ale naštěstí existují tací, kteří (když se k tobě přímo nepřipojí) jsou z tvého plánu nadšení ….A proto … Stýkej se s těmi, kteří tě podporují. Vynech ty, kteří tě od myšlenky zrazují (beztak jen závidí 🙂 ).

  1. Bojím se jet sám/sama?

Být nebojsa se nevyplácí, mít respekt je správné, ale doma u telky nic nezažiješ a sny si nesplníš.

Rozhodování, zda jet sám nebo hledat spolucestovatele je vždy na místě. Z vlastních zkušeností raději cestuji sama. Člověk se více seznámí s lidmi, může si vytvořit svůj vlastní plán a není na nikom závislý. Když jedou dva nebo více, může vzniknout ponorka, nedorozumění, hádky a nebo to může být úplně v pohodě a v klidu. Je to na každém z nás, co ti lépe vyhovuje. Ale to, že nikdo nechce jet s tebou nesmí být překážka. Jeď sám a zažiješ víc!

  1. Mám dostatek peněz?

Připrav si rozpočet. Nemusí být úplně přesný, ale vědět kolik zhruba budeš potřebovat na ubytování, jídlo, dopravu, popř. místní poplatky se vyplatí. Minimálně si stanov týdenní/měsíční limit peněz, kolik můžeš utratit. Podle toho si připrav peníze a podle tohoto rozpočtu se také řiď.

Nech si malou finanční rezervu (popřípadě se hodí mít u sebe kontakt na bohatého kámoše 🙂 ).

  1. Mám všechna potřebná očkování, pojištění, víza, baterku, pláštěnku, ….?

Napiš si seznam věcí, co s sebou (oblečení, elektronika, dokumenty, ostatní) a “List to do”, co je potřeba vše zařídit před odjezdem. Postupně pak odškrtávej (ať to máš černý na bílým, co je hotovo a co zbývá).

  1. Domluvím se dostatečně místním jazykem?

Pokud si nejsi jistý, jestli dostatečně mluvíš lokálním jazykem, najdi si kámoše z té dané země (cizinců je tu spousta, koukni na couchsurfing nebo různé skupiny na facebooku). Zkus si s ním pokecat, ať zjistíš, jak jsi na tom při komunikaci s rodilým mluvčím. Je totiž důležité, aby i on rozuměl tobě ne jen ty jemu 🙂.

  1. Nepřijdu o něco doma, když budu pryč?

Doma je doma a bude to stále stejné. Moc se toho nezmění. Jak se říká „všude dobře, tak co doma“ 🙂

Nic neztratíš ani nepromeškáš, vždycky jen získáš!

  1. Co budu dělat, až se vrátím?

Nad budoucností moc nepřemýšlej (pokud nemáš na krku exekuci a dítě na cestě, žij přítomným okamžikem! 🙂 ).

  1. Co budu dělat, když se mi tam zalíbí?

Jo, to se ti nejspíš přihodí 😉 Cestování je dost návyková věc a většině lidí se zalíbila hned na poprvé. Máš spoustu možností – prodloužíš si letenku (lze ve většině případů), vrátíš se za čas zpátky, začneš tam žít, …. Situace se vyřeší sama, uvidíš!

  1. Dělám správně? Zvládnu to?

Už jen to, že jsi dostal myšlenku odjet a podnikl kroky k její realizaci, znamená, že děláš dobře a vše se zdaří! Věř si!

  1. Den před odletem – Mám všechno?

Už nic neřeš! To, co nemáš nebudeš potřebovat nebo si to dokoupíš. Hlavní je letenka, pas a tradáááááááááááááááááá …..

Těš se! Užívej života! Bav se!

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *