Mé osobní pohledy s autorskými citáty k tématům cestování, životu v zahraničí, studiu jazyka atd.
“CIZÍ JAZYK, TEN CHCE CVIK. VYJEĎ A JE TO MŽIK.”
Není pochyb o tom, že kdo má možnost vyjet do zahraničí, tak má největší šanci se naučit cizí jazyk. Muset a chtít se domluvit v zahraničí je ta největší motivace ze všech. Být obklopen rodilými mluvčími je ten nejrychlejší způsob, jak se daný jazyk naučit.
Říká se, že nejdříve 3 měsíce posloucháte a postupně rozumíte více a více, a pak začnete mluvit. Myslím, že stačí kratší čas, pokud už člověk má nějaké základy třeba ze školy. Hlavní je nebát se mluvit i s chybami. Mluvit, mluvit, mluvit a ono to půjde . Kdo chce, porozumí. Kdo nechce, nepomůže ani mluvit stejnou řečí.
Krátký článeček k tématu je Hola mi querido nebo hello my dear?!?.
Možností, jak vycestovat je v dnešní době spoustu, hlavně pro mladé. A nemusí to stát ani moc peněz .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“VE SVĚTĚ SE NEZTRATÍŠ, V ZRCADLE SE UVIDÍŠ!”
Kdo vycestuje, pozná konečně sám sebe. Pozná své strachy, co mu chybí, po kom se mu stýská. Ale také objeví, co sám zvládne a co je schopen se naučit, čemu se chce přizpůsobit a čemu už ne.
V pohodlí domova jen težko zjistíme schopnosti skryté hluboko v nás, o kterých ani nevíme. Jen pokud vystoupíme ze své komfortní zóny, do neznáma, mobilizují se všechny dovednosti a objevíme o sobě spoustu skvělých věcí a možná i těch, které se nám až tolik nelíbí. S tím vším můžeme pak pracovat k našemu prospěchu.
Cestování a život v zahraničí je skvělá doba pro náš rozvoj. Objevují se skutečnosti podle našeho nastavení a my se s nimi musíme chtě nechtě vypořádat.
Např. rozbije se auto na cestě – musíme řešit opravu => zvládnout nepříjemnou situaci, přizpůsobit plány, domlouvat se cizím jazykem atd. Nebo nedopadne domluvené ubytování => vymyslet náhradní řešení, potkat nové lidi, vydat jinou než naplánovanou částku peněz a tak dále.
Věřím, že naše nastavení je velmi určující jakým směrem se budou situace ubírat. Pokud se budeme hroutit nebo naštvaně kopat kolem sebe, situaci to nevyřeší. Paradoxně v těchto vypjatých chvilkách, když jsme odkázáni sami na sebe, můžeme zažít to nejlepší poznání sebe sama – OSAMOSTATNIT SE a VYRŮST => super nejen pro dospívající mládež . Třeba potkáme někoho, kdo nás ubytuje zdarma, automechanik nám dá slevu, najdeme levnější ubytování se snídaní nebo zjistíme, že cestovat místním autobusem je větší zábava .
” Zázraky se dějí mimo naší komfortní zónu.”
Projekt ŽIVOT VE SVĚTĚ má za cíl inspirovat, podporovat a ukazovat možnosti, jak POZNAT SVĚT JINAK.
AKTIVITY A HRY slouží k probuzení zájmu o svět vnější, ale i vnitřní.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“OSAMOSTATNÍ SE NĚKDY? VYŠLETE DCERU I SYNA A BUDE PSINA!”
Zahraniční zkušenost byla pro mne vstupem do dospělosti, osamostatnění se, odpoutání se. Vnímám tuto životní zkušenost jako výzvu pro mladé lidi a i jejich rodiče.
Někdy může být těžké pustit své děti do světa, bojíme se o ně, jestli to zvládnou, aby se jim něco nestalo atd.
Ale nechme je udělat rozhodnutí za sebe, pro sebe, pro svůj život, pro svou budoucnost. Podpořme je, dávejme jim svobodu, inspiraci a podporu v jejich životních volbách.
Ať jsou připraveni na svět jaký doopravdy je – PESTRÝ!
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“ZBOŘ PEVNOST STRACHU! A VYLEŤ Z PRACHU!”
Vycestovat do zahraničí chce odvahu. To nepopírám .
Vystoupit ze své komfortní zóny, což cesta do světa určitě je, chce odvahu.
Začala jsem cestovat sama, jelikož v tu danou dobu jet nikdo nemohl/nechtěl. Ano, nejdříve jsem měla obavy, jak to vše dopadne, ale můj sen jet a poznat to jinde, byl větší než strach. Vždy jsem si to užila. Člověk je svobodný a vše si může zařídit podle sebe.
Překonání sebe sama může být trochu děsivé, ale určitě stojí za to a pozvedne sebevědomí, když to dokážeme.
Dnes je spoustu možností, kam, jak a s kým jet. Nemusíte hned cestovat sami. Stačí se pro to rozhodnout, zjistit si potřebné informace a začít podnikat kroky k uskutečnění.
Cestám zdar!
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“KAM S NIMI? CESTOVAT, STUDOVAT NEBO PRACOVAT? VYŠLETE JE A BUDOU SE RADOVAT!”
Pustit své děti do světa je pro rodiče stejná výzva, možná i větší, jako pro děti opustit maminčino hnízdečko. Vyslat je do neznáma a důvěřovat, že vše zvládnou i sami je velký krok. Už to konečně chápu, když jsem se sama stala rodičem.
Až budou mé děti zralé, budu je určitě podporovat v tom, aby vyjely do zahraničí, i když se o ně budu bát jako každá máma. Pevně ale věřím, že to pro ně bude přínosné, i kdyby zjistily, že po mně toulavé boty nezdědily a vrátí se za týden domů, i to je fajn. Nebo je to chytne a budu dostávat další rok pohledy z různých míst světa … kdo ví? 🙂 Vše je možné! 🙂
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“NUDA A PUSTO V ŽIVOTĚ? VYCESTUJ A BUDE DOBŘE NA SVĚTĚ!”
Spoustu lidí neví po škole, co a kam dál. Ne každý má jasnou vizi, kam by chtěl jít dál studovat nebo co by chtěl v životě dělat.
Vycestovat do zahraničí může být skvělá příležitost poznat sám sebe, to co chci, i to co “mi nevoní”. Je třeba skvělé vyjet jako dobrovolník na nějaký projekt, kde si vyzkouším, jestli mě určitá činnost baví. Nebo přímo na pracovní stáž. Nyní je spoustu možností.
Mě se líbí tzv. “gap year”, který je známý v Americe nebo Anglii, kdy si mladý člověk po maturitě vezme rok “volna” a cestuje, dobrovolničí a poznává svět a současně i sebe samého – co ho zajímá, co by ho bavilo dělat, zažívá dobrodružství a baví se.
Po návratu pokračuje ve studiu na univerzitě nebo si hledá práci obohacený více zkušenostmi a kontakty ze světa.
Přála bych takový rok sebepoznání každému. Vždyť není kam spěchat! 🙂
Stručný přehled možností jsem vytvořila v příspěvku Život ve světě.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
“Nejlepší je udělat si na vše svůj pohled na základě vlastní zkušenosti.” Jana Kalenská, autorka projektu a aktivit Život ve světě