HRA NA SVĚT

Soubor aktivit na podporu mezikulturního vnímání světa pro děti a mládež 12-18 let

Nemáte čas vymýšlet, hledat a tvořit stále nové aktivity, které se věnují aktuálním společenským tématům jako je tolerance, multikulturní společnost, poznávání světa i sebe sama?

 

Chcete, aby se s vámi studenti bavili a zároveň se naučili sdílet své úhly pohledu, naslouchat ostatním a komunikovat dohromady?

 

Rádi byste mladým lidem ukázali, jak si mohou rozšířit své obzory originální a zážitkovou formou a jak se mohou různé kultury obohacovat

 

Ale nevíte jak?

Mám pro Vás řešení!

Aktivity a hry pro poznání a zažití světa jinak.

Jak soubor aktivit vypadá?

Tento soubor obsahuje 2 aktivity – Svět plný stereotypů a Co nás propojuje napříč kulturami? a BONUS.

Aktivity jsou plné barev a vizuálně atraktivní, aby byly přitažlivé pro děti i dospělé. 

PDF formát umožňuje jednoduchý tisk všech karet.

Co je cílem?

Aktivity jsou určené především pro věkovou kategorii dětí 2. stupně ZŠ a začátek střední školy (12–18 let). Jednotlivé aktivity, otázky i úkoly lze lehce přizpůsobit věku a znalostem účastníků.

Tento soubor nejdříve na praktických aktivitách vysvětluje rozdíly mezi národy a kulturami ve světě, záměrně vyhledává stereotypy dané země a jejích obyvatel. Následně pak poukazuje na to, co spojuje lidi na celém světě bez rozdílu místa narození. Propojení lidí demonstruje na jednotlivých tématech jako je např. hudba, tanec, gastronomie…

Přispívá tím k toleranciuvědomění si společných základů lidstva a společných hodnot. Podporuje sounáležitost a sdílení vlastních myšlenek.

Jednotlivá témata jsou doplněna o otázky, které vedou k diskuzi, a úkoly. Tyto otázky a úkoly jsou vytvořeny pro učitele, průvodce, pracovníky s mládeží a rodiče, a to buď k okamžitému použití, nebo jako inspirace pro další rozšířené aktivity dle vlastního uvážení.

Co si z toho studenti odnesou?

Soubor aktivit obsahuje:

Dohromady přes 50 stran obrázků,otázek a úkolů.

 

Úvodní slovo k souboru Hra na svět

– popis aktivit, Návrh užití – Svět plný stereotypů, Návrh užití – Co nás propojuje napříč kulturami?, Další inspirace, Kdo jsem? – informace o autorce, kontakt

 

Svět plný stereotypů

Poznáš národ podle zvyků, tradic, životního stylu, kuchyně či náboženství? Aktivita přispívá k uvědomění si zažitých vzorců a jejich nebezpečí, ale také společných hodnot. Podporuje sounáležitost, otevřenost v komunikaci a sdílení vlastních myšlenek.

Co nás propojuje napříč kulturami?

Tato aktivita má za úkol bořit stereotypy a xenofobii – strach z cizinců, rasismus nebo jiné formy diskriminace. Přispívá k toleranci, uvědomění si společných základů lidstva a společných hodnot. Podporuje sounáležitost a sdílení vlastních myšlenek. Obsahuje 10 tématických okruhů s otázkami a úkoly.

BONUS překvapení

Zábavná a originální Hra na role II. Skvělá hra, co vtáhne každého. Vede k zamyšlení, uvědomění si různých životních situací, rozvíjí empatii, logické myšlení, spolupráci a představivost.  

Co je potřeba?

Tiskárna – ideálně barevná. Aktivity obsahují obrázky k vytištění, které jsou krásně barevné. Lze vytisknout i černobíle, funkčnost hry se nezmění.

Laminovačka – není nutná, ale doporučuji obrázky zalaminovat pro jejich  delší životnost, aby se neroztrhly nebo nepomačkaly.

Aktivní přístup, chuť do akce a dobrá nálada!

Jak se aktivity hrají?

U každé aktivity je popsáno, co je třeba mít, jak se připravit a jaká jsou pravidla hry, včetně možností dalšího využití. Učitel/průvodce/rodič vystupuje především v roli moderátora hry, většina aktivity je ponechána na dětech/studentech. Vše je velmi flexibilní a záleží na dospělém, jak hru přizpůsobí sobě, dětem a věku a znalostem dětí.

Kdo už vyzkoušel, říká ...

"Aktivity a karty od Jany jsou opravdu multifunkční. Jednak jsou krásně zpracované. Vše je přehledné, jsou použity nápadité a barevné obrázky. Velkou hodnotu vidím v detailně zpracovaném návodu, jak s kartami pracovat. A to nejen tradičním pojetí jazykových konverzací, ale i s příklady nápaditých otázek a návrhů aktivit. No a jako třešnička na dortu se celým souborem tohoto materiálu proplétá myšlenka respektování odlišností jednotlivých kultur a národností právě na základě jejich poznávání a otevřené diskuse. Tento materiál s hlubokým přesahem do smysluplných komunikačních aktivit doporučuji všema deseti."
Lenka M.
lektorka angličtiny a koučka lektorů
"Autorka otevírá aktuální téma stereotypů, což je moc fajn. Lidé se často bojí pouštět se na tenký led, ale tyto podpůrné aktivity jim mohou otevřít cestu."
Šárka F.
ScioŠkola Frýdek-Místek
"Nápad se mi moc líbí. Zvyšovat povědomí o ostatních, a jiných kulturách, jiných zemích, jiných zvycích, rozvíjet toleranci a zároveň bořit stereotypy mi přijde jako jeden z velmi důležitých úkolů školství."
Lucie K.
ZŠ Brandýs n.L.-Stará Boleslav

Ještě stále váháte? Co získáte, když si aktivity koupíte?

Aktivity jsou pro Vás přínosné, pokud…

Tyto aktivity nejsou pro Vás, pokud ...

Kolik je třeba investovat?

Vaše investice: 

 

360,- Kč 

 

Zpestřete výuku studentům i sobě.

 Možnost i ANGLICKÉ VERZE  nejen pro lektory !!!

Kdo je autorka?

Jmenuji se Jana Kalenská a momentálně žiji v Podkrkonošší se svými dětmi. Jsem cestovatelka, máma a vše, co je v souvislosti s tím zrovna potřeba.

Ráda tvořím, zažívám a poznávám nové věci, neokoukané a netradiční. Ráda poznávám nové lidi, kulturu, přírodu a unikátnosti všeho druhu.

Snažím se vyhnout rutině, stereotypům, zajetým kolejím, předsudkům, posuzování a škatulkování.

“Nejlepší je udělat si na vše svůj pohled na základě vlastní zkušenosti.”

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Pokud máte v souvislosti se souborem aktivit jakýkoli dotaz nebo vám není něco jasné, napište mi na e-mail jana@zivotvesvete.cz 🙂
Jana Kalenská
autorka projektu a aktivit Život ve světě