VNÍMÁNÍ SVĚTA

Soubor aktivit na podporu mezikulturního vnímání světa pro děti 6–12 let

 

Nemáte čas vymýšlet, hledat a tvořit stále nové aktivity, které se věnují aktuálním společenským tématům jako je tolerance, multikulturní společnost, poznávání světa i sebe sama?

 

Chcete, aby se s vámi děti bavily a zároveň se naučily sdílet své úhly pohledu, naslouchat ostatním a komunikovat dohromady?

 

Rádi byste dětem ukázali zajímavý pohled na svět, na jiné kultury i společnost a rozšířili jim obzory originální, zážitkovou formou? 

 

Ale nevíte jak?

Mám pro Vás řešení!

Aktivity a hry pro poznání světa jinak.

Jak soubor aktivit vypadá?

Tento soubor aktivit obsahuje 4 hry – Poznej kontinenty, Hra na role, Jací jsme? a Můj tajemný svět. Hry jsou plné barev a vizuálně atraktivní, aby byly přitažlivé pro děti i dospělé + BONUS. Neobsahuje faktografické údaje dohledatelné na internetu.

PDF formát umožňuje jednoduchý tisk všech karet.

Co je cílem?

Aktivity jsou určené především pro děti věkové kategorie 1. stupně ZŠ (cca 6–12 let). Dají se ale přizpůsobit i starším dětem lehkou úpravou otázek a úkolů dle věku a znalostí účastníků.

 

Děti poznají svět jako celek i v detailech. Aktivity podpoří jejich představivost a kreativitu, zvýší toleranci k sobě i druhým. Děti si ujasní, co jsou jejich priority, jaká jsou jejich přání, kde, s kým a jak by chtěli žít.

Co si z toho děti odnesou?

Soubor aktivit obsahuje:

Celkem více jak 90 stran.

 

Úvodní slovo k souboru Vnímání světa

– popis aktivit, Užití příloh, Návrh užití her, Další inspirace, Kdo jsem? – informace o autorce, Kontakt, práva k používání

 

Soubor aktivit pro děti: dohromady 30 stran obrázků, otázek a úkolů

 

Poznej kontinenty

Děti se v této aktivitě zorientují v základním zeměpise. Rozšíří si obzory a souvislosti ohledně pevnin na Zemi. Kde žijeme my, jaké jsou další kontinenty, jak rozdílní lidé a kultury na nich mohou žít, jak se mění příroda v závislosti na umístění kontinentu atd. Prohloubí si vnímání světa jako celku i v detailu.

 

Hra na role

Hra přinese spoustu zamyšlení a legrace. Děti se vcítí do role v určité situaci. Tato aktivita rozvíjí empatii, logické myšlení, spolupráci a představivost. Umožňuje také vyjádřit své pocity a emoce v roli někoho jiného, tudíž se dítě méně stydí.

Jací jsme?

Děti poznají rozdílnost různých ras a etnik navenek (barva kůže, vlasů, rozmanité oblečení …), ale zároveň si uvědomí, že jsme všichni lidé, každý je nějaký, ale všichni jsme pozemšťané žijící na této planetě. Zamyslí se nad tím, co nás spojuje… Tato aktivita přispívá k boření xenofobie, rasismu a rozdílů mezi lidmi, podporuje toleranci a uvědomění si sebe sama i ostatních.

Můj tajemný svět 

Tato aktivita nastartuje dětskou fantazii, podporuje kreativitu a představivost.

Dítě si vytvoří svět podle svých představ. Díky této hře můžeme zjistit, jaká jsou jeho přání a po čem touží. Zodpovězením otázek si dítě uvědomí, co se mu líbí, co má rádo, zaměří se na pozitivní věci ve svém životě, na to, co ve svém světě chce mít.

+ Přílohy k jednotlivým hrám 

Dohromady více jak 60 stran – Názvy kontinentů, Mapy světa, Obrázky ke kontinentům fotografie a kreslené, Obrázky Národy a etnika 

Obrázky jsou jednotlivé nebo formou barevně rozlišených karet. Barevné karty pomáhají mladším dětem se zorientovat. Velikost si zvolíte dle užití při tisku.

+ BONUS Další inspirace

Doplňující otázky a úkoly pro vaši inspiraci k dalším diskuzím a aktivitám s dětmi.

Co je potřeba?

Tiskárna – ideálně barevná. Aktivity obsahují obrázky k vytištění, které jsou krásně barevné. Lze vytisknout i černobíle, funkčnost hry se nezmění.

Laminovačka – není nutná, ale doporučuji obrázky zalaminovat pro jejich  delší životnost, aby se neroztrhly nebo nepomačkaly.

Aktivní přístup, chuť do akce a dobrá nálada!

Jak se hry hrají?

U každé aktivity je popsáno, co je třeba mít, jak se připravit a jaká jsou pravidla hry, včetně možností dalšího využití. Učitel/průvodce/rodič vystupuje především v roli moderátora hry, většina aktivity je ponechána na dětech. Vše je velmi flexibilní a záleží na dospělém, jak hru přizpůsobí sobě, dětem a věku a znalostem dětí.

Kdo již aktivity vyzkoušel, říká ...

"Karty ke konverzaci od Jany jsou opravdu multifunkční. Jednak jsou krásně zpracované. Vše je přehledné, jsou použity nápadité a barevné obrázky. Velkou hodnotu vidím v detailně zpracovaném návodu, jak s kartami pracovat. A to nejen tradičním pojetí jazykových konverzací, ale i s příklady nápaditých otázek a návrhů aktivit. No a jako třešnička na dortu se celým souborem tohoto materiálu proplétá myšlenka respektování odlišností jednotlivých kultur a národností právě na základě jejich poznávání a otevřené diskuse. Tento materiál s hlubokým přesahem do smysluplných komunikačních aktivit doporučuji všema deseti."
Lenka M.
lektorka angličtiny a koučka pro lektory
"Aktivity jsou inspirující, otevírají aktuální témata společnosti a zážitkovou formou se mohou děti ponořit do vnímání světa z různých úhlů pohledu."
Šárka F.
ScioŠkola Frýdek-Místek
"Líbí se mi cíl her - zvýšit toleranci k druhým, lépe poznat sám sebe. Myslím, že tyto hry jsou dobrá cesta, jak děti na 1.stupni seznámit se zeměpisem, vlastivědou, přírodovědou a ještě jim předat něco navíc."
Lucie K.
ZŠ Brandýs n.L.-Stará Boleslav
"Jednotlivé aktivity máte dobre a jednoducho vysvetlené, človek nemusí hádať a vymýšľať, čo tam má robiť. Je tam všetko, doplňujúce otázky, úlohy, nútia deti zamyslieť sa. Myslím si, že úlohy sú adekvátne na udávaný vek 6 - 12 rokov, tie menšie deti s pomocou učiteľa. Naozaj stačí iba vytlačiť, zalaminovať a môžem s tým hneď pracovať. Je dobré, že sa aktivity dajú robiť so skupinkou aj jednotlivo so žiakmi. Vizuálne krásne, zaujímavé, rôzne stupne náročnosti, obsahovo bohaté, zrozumiteľne vysvetlené, všetko pripravené."
Daniela J.
ZŠ Spišské Vlachy, SR

Ještě stále váháte? Co získáte, když si aktivity koupíte?

Aktivity jsou pro Vás přínosné, pokud…

Tyto aktivity nejsou pro Vás, pokud ...

Kolik je třeba investovat?

Vaše investice: 

 

360,- Kč 

 

Zpestřete výuku studentům i sobě.

 

Možnost ANGLICKÉ VERZE  nejen pro lektory !!!

 

Kdo je autorka?

Jmenuji se Jana Kalenská a momentálně žiji v Podkrkonošší se svými dětmi. Jsem cestovatelka, máma a vše, co je v souvislosti s tím zrovna potřeba.

Ráda tvořím, zažívám a poznávám nové věci, neokoukané a netradiční. Ráda poznávám nové lidi, kulturu, přírodu a unikátnosti všeho druhu.

Snažím se vyhnout rutině, stereotypům, zajetým kolejím, předsudkům, posuzování a škatulkování.

“Nejlepší je udělat si na vše svůj pohled na základě vlastní zkušenosti.”

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Pokud máte v souvislosti se souborem aktivit jakýkoli dotaz nebo vám není něco jasné, napište mi na e-mail jana@zivotvesvete.cz 🙂
Jana Kalenská
autorka projektu a aktivit Život ve světě