Autentický zážitek

Training Course AUTHENTIC YOU(TH) – 30.7. – 8.8.2023

 

Toto školení si mě přitáhlo zajímavým tématem, být autentický, což se hodí jak do profesního života, tak do soukromého. Vlastně svou autenticitu celý život hledám. Kdo jsem já a co jsou masky, které si nasazuji během života dle toho, kde jsem a v jaké společnosti. 

Školení se konalo na začátku srpna v Čičmanech u Žiliny na Slovensku. Pořádala ho slovenská organizace ADEL v rámci tréninkových školení Erasmus+ pro pracovníky s mládeží, což je podporováno Evropskou unií. Už přihlášení a začátek komunikace bylo velmi vřelé a organizátoři velmi vstřícní. Organizace i facilitátoři Filip a Antonio trpělivě odpovídali na všechny mé dotazy.

Několik týdnů před začátkem se všichni účastníci připojili do fb skupiny, kde jsme plnili první úkoly, jejichž záměrem bylo představení se a zamyšlení se nad tématem a propojením s námi. Odpovídali jsme na 3 otázky: 1. Představte se i s fotkami, 2. Kdy je v našem životě těžké být autentický a spontánní? Jaké to jsou situace? Jak se v nich cítíte a jak se s nimi vypořádáváte? A 3. Máte někoho v okolí (osobu, zvíře, jakoukoliv bytost), která vás inspiruje tím, jak je upřímná, laskavá a otevřená ve své autentické formě?

Tyto úkoly mě vedly k zastavení se a zamyšlení se, jak toto téma vlastně vnímám a jak to mám.

 

 

Na školení jsem jela vlakem, ač to byla dlouhá cesta, plynula velmi příjemně.

Už na zastávce v Žilině, kde se nás většina sešla ve stejný čas, protože navazujících autobusů do hor nebylo mnoho, jsme utvořili krásnou skupinku lidí z několika zemí. Následně jsme skoro zaplnili celý autobus jedoucí do Čičman.

Mám moc ráda tuto atmosféru, kde se všichni baví anglicky, ač jsme z různých koutů Evropy, ale angličtina nás všechny propojí. Rádi sdílíme své první informace o sobě, abychom se více poznali.

 

 

Penzion Javorina, kde jsme byli ubytovaní a kde se školení konalo jsme našli bez problémů. Byl to krásný horský hotel s příjemným personálem.

Nás všech účastníků bylo asi 25 + 2 facilitátoři. Sešli se malé skupinky 3-4 lidí z jedné země. Zastoupené bylo samozřejmě Slovensko, dále Česká republika, Francie, Itálie, Estonsko, Slovinsko nebo Holandsko.

Již od prvního dne jsme byli skvělá skupina lidí, kteří byli k sobě laskaví, upřímní a chápající. Každým dnem programu jsme sdíleli více ze svých životů, propojovali se s přírodou a svými příběhy i navzájem. 

 

 

Do přírody, kterou jsme byli obklopeni jsme chodili často i za nepřízně počasí. Často pršelo, ale i tak to pro mě byl zajímavý zážitek zažít nekomfort deště a zároveň krásné propojení s přírodou

 

 

Probírali jsme techniky nenásilné komunikace, zkoušeli jsme si je v praxi, což pro mě bylo velmi zajímavé a také mi to umožnilo vyzkoušet si vše na vlastní kůži. V tomto podporujícím prostředí, které se vytvořilo, to bylo o dost snažší. Další metodou byla např. i radikální upřímnost (radical honesty), která mě osobně velmi zaujala a snažím se jí uplatňovat ve svém pracovním i osobním životě. Zaujala mě také technika vyjádření se pohybem.

Program byl skvěle poskládaný, obsahoval spoustu zajímavých interaktivních aktivit, pohyb i teorii. Pro mě byl i intenzivní a často se otevíraly i osobní příběhy nás všech. Silná podpora facilitátorů a ostatních účastníků však umožnila vše uvolnit a prožít hladce.

Jeden den jsme měli volný den, kdy jsme se s dalšími asi 11ti účastníky domluvili na výletu do hor a výstup na horu Kĺek do výšky cca 1300 m.n.m. Tento zážitek se mi vryl do paměti, protože výstup na horu byl pro mě náročný po fyzické i psychické stránce, ale nakonec jsme to zvládla a mohla být na sebe pyšná. Opět nezklamala podpora ostatních účastníků.

 

 

Celkový pobyt byl pro mě velmi transformující a myslím, že hodně předčil jen “školení” pro pracovní účely při komunikaci s dětmi a mládeží.

Tento výcvik byl pro mě už 4. v pořadí školení z Erasmus+ programu. Všechny programy byly něčím specifické. Vždy jsem si užila 7-10 dní komunikaci v angličtině, poznání nových lidí z Evropy, poznání nového místa, zajímavý program, kde se člověk dozví spoustu potřebných informací pro práci s mladými lidmi, navázání nových pracovních kontaktů. Tento výcvik  ale zatím vyčnívá ve své organizaci, provedením i výběrem účastníků a hlavně nezapomenutelnou atmosférou, která se nedá nikdy naplánovat, ale prostě se děje.

 

Programy Erasmus+

 

Tyto školící programy jsou přes organizaci Salto Youth nebo přes národní či neziskové organizace dostupné všem pracovníkům s mládeží, účitelům, koučům, školitelům atd., kteří na sobě chtějí stále pracovat. Pro mládež do 30ti let je navíc možnost účastnit se ještě výměn mládeže (Youth Exchanges). 

Rozhodně je doporučuji všemi deseti. Najděte si téma, které vás zajímá, napište úpřímnou a autentickou přihlášku, aby vás vybrali a užijte si školení 👍

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *